Nagroda Powiatu Augustowskiego dla najzdolniejszych uczniów

W maju 2021 roku Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz wyrównywania szans edukacyjnych uczniów szkół, których organem prowadzącym jest Powiat Augustowski, zwaną Lokalnym programem wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz wyrównywania szans edukacyjnych. W ramach tego programu 21-23 czerwca  odbyła się wycieczka edukacyjno – historyczna Malbork, Trójmiasto, Toruń, Grunwald. Wycieczka była nagrodą dla najzdolniejszych uczniów z czterech szkół średnich: I LO, IILO, ACE, ZST.

Wrażenia uczniów IILO w Augustowie z wycieczki edukacyjno- historycznej (Malbork, Trójmiasto, Toruń, Grunwald) ufundowanej przez Powiat Augustowski i będącej nagrodą dla najzdolniejszych uczniów!

Patrycja Sobieska (II c):

W dniach 21-23 czerwca grupa uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce w tym roku szkolnym, została nagrodzona możliwością udziału w wycieczce edukacyjno - historycznej (Malbork, Trójmiasto, Toruń, Grunwald).

Pierwszy dzień zaczęliśmy od zwiedzania Zamku w Malborku, który został wpisany do rejestru zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy jego wiekową konstrukcję, która przetrwała trudy czasu oraz olbrzymie puste przestrzenie, które nadawały temu miejscu tajemniczości. Kolejnym etapem wycieczki było Trójmiasto. Najpierw udaliśmy się do Gdańska, gdzie uczestniczyliśmy w koncercie i prezentacji Organów Oliwskich. Po występie mogliśmy zrelaksować się w Ogrodach Oliwskich. Przez całą wycieczkę sprzyjały nam pogoda oraz dobry humor. Wieczorem udaliśmy się na spacer po plaży w Gdańsku oraz zwiedziliśmy Sopot.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie przybliżono nam realia życia podczas wojny oraz ukazano polską perspektywę największego konfliktu w dziejach ludzkości. Przeszliśmy po najstarszych ulicach Gdańska oraz Gdyni, poznając tym samym historyczny układ urbanistyczny miasta. Koniec dnia świętowaliśmy na Starówce w Toruniu, gdzie przez moment poczuliśmy się, jakby były wakacje.

Ostatni dzień spędziliśmy w Toruniu, a dokładnie w Centrum Popularyzacji Kosmosu – „Planetarium Toruń”. Tam obejrzeliśmy seans na temat planet Układu Słonecznego, a następnie uczestniczyliśmy w interaktywnej wystawie „Baza MARS#17” . Koło południa udaliśmy się znowu na Starówkę, gdzie wzięliśmy udział w grze miejskiej – „Kryminalny Toruń”. Po odpoczynku wybraliśmy się do ostatniego punktu naszej podróży – Grunwaldu. Zwiedziliśmy tam Muzeum najważniejszej bitwy w historii średniowiecza oraz obejrzeliśmy krótki film, który przybliżył nam szczegóły tej bitwy. Na koniec przeszliśmy się po polach grunwaldzkich, gdzie łatwiej nam było wyobrazić sobie przebieg starcia.

Uważam wycieczkę za udaną i z chęcią wzięłabym udział w podobnej! To świetna (dodatkowa) motywacja do osiągania wysokich wyników edukacyjnych. Dziękujemy za tę wspaniałą inicjatywę Starostwu Powiatowemu w Augustowie, na czele z Panem Starostą Jarosławem Szlaszyńskim.

Monika Pawłowska (II c):

Spodziewałam się, że wycieczka będzie ciekawym doznaniem, które sprawi mi wiele radości, aczkolwiek nie spodziewałam się, że aż tak mnóstwo.

W doborowym towarzystwie czas minął cudownie, a wszelkie atrakcje sprawiły podwójną radość. Jednak tego by nie było, gdyby nie świetna organizacja. Zawsze informowano nas wcześniej o planowanych punktach podróży, a także pytano o zgodę w przypadku dodatkowych atrakcji (czy wyrażamy chęć względem nich). Imponowała mi również pozytywna energia płynąca ze strony opiekunów i Pana przewodnika oraz Pana kierowcy - widoczne było, że oni także czerpią radość z przebywania z nami. Żadna pogoda nie była nam straszna . Bez trudu zwiedziliśmy miejsca istotne dla historii Polski: Malbork, Gdańsk, Sopot, Gdynię, Toruń, Grunwald... ale w mojej pamięci najgłębiej zarysował się obraz Gdańska. Chodząc po ulicach tego miasta, spoglądając oczyma wyobraźni, przenosiłam się w przeszłość, niezwykłą przeszłość, pachnącą życiem dawnego mieszczaństwa, którego domem było morze.

Jednak, według mnie, istotne było także to, iż podczas podróży nawiązałam i zacieśniłam więzi z innymi uczniami, a raczej uczennicami z naszej szkoły. Naprawdę miłe były wspólne rozmowy, a nawet zwykłe przebywanie ze sobą przez całe trzy dni.

Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak niezwykłej wyprawie!