14 września 2017 roku II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie świętowało potrójny jubileusz. Szkoła obchodziła 25-lecie II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, 10-lecie nadania imienia Polonii i Polaków na Świecie oraz 90-lecie tradycji szkolnictwa w budynku II LO. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Stanisław Karczewski. Uroczystość rozpoczęła msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji księdza Biskupa Romualda Kamińskiego w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w intencji społeczności szkolnej i jej absolwentów. Od godziny 12.00 uroczystości jubileuszowe były kontynuowane na dziedzińcu szkoły. Pani Barbara Koronkiewicz, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie serdecznie powitała przybyłych gości. Na uroczystości pojawili się: Pani Senator Małgorzata Kopiczko, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Andrzej Zbigniew Koronkiewicz, Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński, Wicestarosta Augustowski Katarzyna Beata Sturgulewska, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Sobolewski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wiesława Zofia Jedlińska, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Augustowie Bożenna Kondracka, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Suwałkach Anna Urban, Burmistrz Augustowa i wieloletni dyrektor szkoły Wojciech Walulik, Przewodniczący Podlaskiej Rodziny Szkół Imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej Andrzej Rybnik, Naczelnik Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Waldemar Brenda, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku Dorota Zimnoch, Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach Lidia Kłoczko, Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Augustowie Jan Dziądziak, pierwszy Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie Tadeusz Janusz Wierzbicki, Prezes Stowarzyszenia Polaków Kiejdan Irena Duchowska, członkowie Zarządu Powiatu w Augustowie: Marek Dobkowski, Lech Haraburda i Andrzej Zarzecki, Radni Rady Powiatu w Augustowie: Daniel Kaszuba, Leszek Płoński, Marcin Kleczkowski i Dariusz Jan Szkiłądź, Komendant Powiatowy Policji w Augustowie st. insp. Arkadiusz Bobowicz, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Augustowie bryg. Leszek Krzyżewski, przedstawiciel Komendanta Placówki Straży Granicznej w Augustowie kpt. Zofia Zielepucha, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów – Lipowiec Zbysław Kurczyński, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów Roman Rogoziński, Prezes ŚZŻAK Koło w Augustowie Zbigniew Kaszlej, Prorektor ds. Promocji i Rozwoju PWSZ w Suwałkach dr Jarosław Kuczyński, Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie Małgorzata Pieńczykowska, dyrekcje augustowskich szkół ponadgimnazjalnych, miejskich, jak również zaprzyjaźnionych z II LO w Augustowie. Dyrektor Barbara Koronkiewicz przybliżyła zebranym historię szkoły, pochwaliła się również jej najnowszymi osiągnięciami. Starosta Augustowski pogratulował II LO w Augustowie osiągnięć, zaś w dowód uznania uhonorował placówkę Medalem „Za Zasługi dla Powiatu Augustowskiego”. Tym samym Medalem odznaczona została Pani Danuta Kaszlej, Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Z kolei Radosławowi Lotkowskiemu przyznana została Nagroda Starosty Augustowskiego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej. Starosta Augustowski przekazał również na ręce Dyrektora szkoły prezent – projektor multimedialny. Chwilę później Pani Barbara Koronkiewicz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. W tym roku przypadły one w udziale: Dorocie Prokop, Danucie Kaszlej, Marcie Jackiewicz, Agnieszce Gromkowskiej, Grzegorzowi Gołaszewskiemu, Tomaszowi Choroszewskiemu, Teresie Milewskiej oraz Bogusławowi Romanowskiemu.

Zaproszeni goście gratulowali szkole dotychczasowych dokonań i życzyli dalszej owocnej pracy i kolejnych osiągnięć. Zwracali szczególną uwagę na wychowanie patriotyczne młodzieży, które w tak znakomity sposób funkcjonuje w szkole. Doceniali także współpracę II LO z Polonią, która wpisuje się w imię szkoły.

Część oficjalna uroczystości zakończona została spektaklem w wykonaniu grupy teatralnej „Antrakt”. Scenariusz stworzył wicedyrektor szkoły i opiekun zespołu – Tomasz Choroszewski, zaś w przygotowaniu inscenizacji pomagały: Maria Kisielewska, Marta Jackiewicz i Agnieszka Kuźma (układy choreograficzne poloneza). Montaż przybliżał historię szkoły, ozdobiony był także okolicznościowymi wierszami oraz piosenkami. Wywołał głębokie poruszenie wśród publiczności. Aby podkreślić uroczysty charakter inscenizacji, została ona okraszona staropolskim polonezem, który otwierał i zamykał spektakl. W finałowym korowodzie uczniowie II LO w Augustowie utworzyli pary z zaproszonymi gośćmi i w rytm Poloneza Husarii przemaszerowali do auli II LO, gdzie miały miejsce dalsze rozmowy o charakterze wspomnieniowym.