Wycieczka Wieliczka - Kraków

polski ladministerstwopoznaj polske

30 listopada – 2 grudnia uczestniczyliśmy w wycieczce edukacyjnej w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”. Przedmiotem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wsparcie organów prowadzących publiczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Pierwszy dzień: zwiedzanie Kopalni soli „Wieliczka”. Kopalnia „Wieliczka” stanowi zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictw UNESCO. Podziwialiśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy, solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną kaplicę Św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.

Drugi dzień: Kraków – historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Krakowa składa się z trzech głównych członów, które kolejno obejrzeliśmy: kompleksu królewskich zabudowań na Wawelu, Starego Miasta z najważniejszymi obiektami architektury monumentalnej w jego obrębie, tj. wieży ratuszowej, XIV-wiecznej wielkiej hali kupieckiej - Sukiennice oraz głównej świątyni w mieście - kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, średniowiecznego miasta lokacyjnego i położonego na południe od niego średniowiecznego miasta Kazimierz z jego przedmieściem Stradomiem. Ostatnim punktem tego dnia był Kopiec Kościuszki z otoczeniem.

Trzeci dzień – kontynuowaliśmy zwiedzanie Krakowa. Rozpoczęliśmy od świątyni na Skałce – Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika – to był pierwszy etap naszej „ścieżki Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, a następnie obejrzeliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Wycieczka Wieliczka - Kraków pozostawiła wiele dobrych i niezapomnianych wrażeń u każdego z nas. Tym bardziej, że oprócz bogactwa treści w obszarze historii, kultury i dziedzictwa narodowego znaleźliśmy także czas na relaks w Energylandii – parku rozrywki położonym w Zatorze, gdzie mieszkaliśmy w Western Camp Resort.

Uczniowie klasy IIa – uczestnicy wycieczki

krakow 1