Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń
W ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach „Bezpieczna +” w okresie od 01.09.2016 do 31.12.2016 w II Liceum Ogólnokształcącym realizowany był program pt. „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń. Poprawa warunków nauki, wychowania i opieki w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie”.
Działania zrealizowane:
- Praktyczne szkolenia pierwszej pomocy dla uczniów.
- Praktyczne szkolenia pierwszej pomocy dla nauczycieli.
- Praktyczne szkolenia ppoż dla wybranych uczniów.
- Praktyczne szkolenia nt. zachowania na wodzie.
- Warsztaty szkoleniowe dla uczniów nt. przeciwdziałania agresji i przemocy koleżeńskiej.
- Zamontowanie rolet przeciwsłonecznych na sali gimnastycznej.
- Wykonanie podjazdu dla wózków inwalidzkich.
- Zaopatrzenie schodów zewnętrznych w balustrady zabezpieczające.
- Warsztaty dla uczniów nt. przeciwdziałania przemocy w rodzinne.
- Warsztaty dl uczniów nt. bezpiecznego funkcjonowania w cyberprzestrzeni.
Całkowity koszt realizacji zadań ujętych w programie: 17633,00. Z czego:
- koszty pokryte z dotacji: 14130,00;
- koszty pokryte ze środków finansowych własnych: 3533,00.
Dofinansowanie z dotacji związanych z realizacją zadania pozwoliło na wykonanie podjazdu dla wózków inwalidzkich, a tym samym udostępniło osobom niepełnosprawnym wjazd do szkoły. Likwidacja tej bariery architektonicznej przyczyniła się do znacznej poprawy dostępności szkoły i jej szerokiej otwartości lokalnemu środowisku. Montaż balustrad zabezpieczających schody zewnętrzne do szkoły oraz rolet przeciwsłonecznych na sali gimnastycznej wpłynął w bardzo dużym stopniu na poprawę warunków bezpieczeństwa: balustrady chronią przed nagłymi upadkami na schodach, a rolety przeciwsłoneczne przed urazami spowodowanymi oślepieniem przez słońce i niedostrzeżeniem przez zawodników piłki podczas gier zespołowych. Praktyczne szkolenia pierwszej pomocy dla uczniów oraz nauczycieli wyposażyły obie grupy w wiedzę i niezbędne odruchy konieczne przy udzielaniu pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom. Dofinansowanie z dotacji pozwoliło na zorganizowanie uczniom warsztatów, dzięki którym poprawią się relacje miedzy uczniami (znikną przypadki przemocy koleżeńskiej), a także relacje miedzy uczniami i ich rodzicami. Warsztaty o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni uświadomiły uczniom, jak straszne mogą być skutki działań nastawionych na ośmieszenie drugiej osoby, że w internecie nie są anonimowi, że łatwo jest znaleźć sprawcę czynu popełnionego w sieci i każdy sprawca narażony jest na bardzo poważne konsekwencje. Warsztaty przyczyniły się także do przygotowania wewnętrznych szkolnych procedur postępowania pracowników szkoły w sytuacji zaistnienia lub podejrzenia o zaistnienie cyberprzemocy w szkole oraz w zakresie przeciwdziałania cyberprzemocy.
akładane cele realizacji zadania publicznego zostały osiągnięte. Zrealizowane zostały wszystkie zaplanowane działania. Działania programu korelują z działaniami programu profilaktyki i programu wychowawczego szkoły. Zdobyte przez uczniów umiejętności będą przekazywane młodszym rocznikom. Niektórzy uczniowie liceum kilkakrotnie korzystali ze wsparcia w ramach realizacji zadań programu.