Nasi piłkarze Mistrzami Augustowa!

II LO na trzecim miejscu w Wielkim Turnieju Sportowym Szkół Średnich z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę 

7 listopada 2018 roku na Orliku przy Augustowskim  Centrum Edukacyjnym odbył się tradycyjny turniej piłkarski z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem Starosty Augustowskiego Jarosława Szlaszyńskiego. W tym roku, z racji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zawody wpisywały się w Wielki Turniej Sportowy Szkół Średnich, który obejmował rywalizację w trzech dyscyplinach: koszykówce chłopców, piłce nożnej chłopców oraz siatkówce dziewcząt.

          Nasi piłkarze bronili drugiego miejsca zdobytego przed rokiem. Przed zawodami wydawało się, że powtórzenie tego wyniku będzie dużym sukcesem, gdyż z zespołu odeszło kilku ważnych zawodników, którzy ukończyli już szkołę.

          W pierwszym spotkaniu los postawił na naszej drodze drużynę gospodarzy, a więc ubiegłorocznych zwycięzców zawodów. Nasz zespół rozpoczął spotkanie niezwykle skoncentrowany. Gra toczyła się głównie w środku pola, sporadycznie jednej lub drugiej drużynie udawało się przedostać pod bramkę rywala. Po jednej z takich akcji gospodarze wymanewrowali naszą obronę i wyszli na prowadzenie. Wynikiem 1:0 zakończyła się pierwsza połowa spotkania. Drugą odważniej rozpoczęła nasza drużyna. Szczególnie groźnie robiło się po dalekich wrzutkach w pole karne rywali, w których celował zwłaszcza Mateusz Siedlecki. Po jednej z nich najlepiej zachował się Daniel Mulewski, który uderzeniem głową dość szczęśliwie przelobował bramkarza ACE. Niestety, zdobyty gol wyrównujący podziałał mocno dekoncentrująco na nasz zespół, gdyż już w kolejnej akcji – po błędzie w defensywie – straciliśmy drugą bramkę. W tym momencie, nie mając nic do stracenia, nasza drużyna postawiła wszystko na jedną kartę i rzuciła się do ataku. Po kolejnym wstrzeleniu piłki w pole karne rywali najwięcej przytomności umysłu zachował ponownie Daniel Mulewski, który wykorzystał zamieszanie pod bramką i z najbliższej odległości wcisnął piłkę do siatki. Końcówka spotkania to ataki obu ekip, jednak żadnej z drużyn nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. W naszej bramce świetnie spisywał się Damian Szajner, który dwukrotnie udanymi interwencjami ratował zespół przed porażką.

Drugi mecz to derby liceów. Nim się na dobre rozpoczął, nasz zespół prowadził już 2:0. Najpierw znakomicie pod bramką rywali spisał się Kamil Niedźwiecki, który ze stoickim spokojem wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem. Następnie kapitalnym strzałem popisał się Daniel Mulewski, który podwyższył prowadzenie. Wtedy znowu wdarła się w nasze szeregi chwila dekoncentracji, którą skrzętnie wykorzystali rywale, zdobywając bramkę kontaktową. Ten mecz miał jednak jednego bohatera, a był nim nasz kapitan – Daniel Mulewski. W zasadzie każdy jego strzał odnajdywał drogę do bramki przeciwnika. Dzięki temu już w pierwszej połowie skompletował hattricka. Szczególnie mogła podobać się jego bramka zdobyta po przechwycie piłki i przepięknym strzale z dystansu, gdy futbolówka wpadła tuż obok słupka i bezradnego bramkarza. Wynik 4:1 do przerwy był może nieco zaskakujący, stanowił jednak efekt niezwykle skutecznej gry naszej drużyny. W drugiej połowie nasi zawodnicy wcale nie zamierzali spuszczać z tonu. Choć gra się nieco wyrównała, to jednak kolejne gole strzelała nasza drużyna. Najpierw znakomite dogranie skrzydłowego Michała Milewskiego wykorzystał Przemek Dobrydnio, który fantastycznie podłączył się z obrony do ataku. Dzieła zniszczenia dokończył zaś Mateusz Siedlecki, który przechwycił piłkę przed polem karnym rywali, jednym zwodem minął obrońcę i ze spokojem posłał futbolówkę tuż obok słupka. Wynik 6:1 jest dokładnym powieleniem rezultatu sprzed roku. W derbach liceów po raz kolejny rozgromiliśmy rywali, którzy nie mają szczęścia do meczów z nami.

Ostatnie spotkanie graliśmy z reprezentacją Zespołu Szkół Technicznych. Wyniki innych meczów sprawiły, że zwycięstwo, choćby jedną bramką, dawało nam triumf w całym turnieju. Tylko tyle i aż tyle… Nasi zawodnicy, motywowani przez swego opiekuna, byli świadomi spoczywającej na nich odpowiedzialności, wiedzieli także, że to wcale nie musi być łatwy mecz. I rzeczywiście tak było. Naszej drużynie szybko udało się wyjść na prowadzenie po tym, jak kolejne świetne dogranie Michała Milewskiego zamknął na drugim skrzydle Kamil Niedźwiecki, strzelając z ostrego kąta prosto do siatki. Niestety, już w następnej akcji zawodnicy „Las Vegas” wyrównali po technicznym strzale obok naszego bramkarza. I wtedy zaczęła się prawdziwa wojna nerwów. Nasz zespół atakował, jednak skuteczność przestała być jego mocną stroną. Groźne uderzenia Daniela Mulewskiego, Kamila Niedźwieckiego i Mateusza Siedleckiego mijały o centymetry bramkę rywali. Przełomowym momentem spotkania była przedostatnia minuta, gdy bramkarz ZST otrzymał czerwoną kartkę za interwencję ręką poza polem karnym. Rzut wolny wykonywany przez Daniela Mulewskiego został wprawdzie zablokowany, jednak w ostatniej – jak się okazało – akcji meczu piłka trafiła na skrzydło do Michała Milewskiego, który w końcu ułożył futbolówkę na swojej lepszej, prawej nodze i fantastycznym, silnym strzałem w długi róg pokonał bramkarza rywali. W ten sposób popularny „Stasiek” został bohaterem drużyny. Radość naszych zawodników oraz opiekuna nie znała granic. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że rzeczywiście zagrali świetne zawody. Na bramce, po opanowaniu początkowej tremy, bez zarzutu spisywał się Damian Szajner. Obroną mądrze dyrygowali Mateusz Siedlecki oraz Przemek Dobrydnio, umiejętnie podłączając się także do akcji ofensywnych. Na skrzydle szarpał Michał Milewski, zaś w środku pola szalał wszędobylski Daniel Mulewski, który – jak najbardziej zasłużenie – zdobył tytuł MVP całego turnieju. Został także królem strzelców, zdobywając 5 goli. Wreszcie w ataku dawał z siebie absolutnie wszystko Kamil Niedźwiecki, który nie dość, że grał od początku zawodów z kontuzją, to jeszcze – poza niezwykłą aktywnością w ofensywie – był pierwszym defensorem naszego zespołu, absorbując obrońców rywali. Bardzo dobre zmiany z ławki dawali z kolei Piotrek Anuszkiewicz oraz Łukasz Olszewski. A w odwodzie pozostawali kolejni świetni zawodnicy: Marcin Baranowski, Arek Górski oraz Paweł Panasewicz. Sukces nie byłby możliwy także bez naszych fantastycznych fanek – szczególne podziękowania należą się dziewczynom z klas III b (wraz z opiekunką, panią Agnieszką Kuźmą) oraz II c, które głośnym dopingiem zachęcały zawodników do wytężonej walki. „Drużyna była dzisiaj niezwykle zgranym monolitem. Każdy zawodnik dał z siebie 110 %, jeden walczył za drugiego. Wypełnili wszystkie założenia taktyczne, które przedstawiłem przed turniejem: zagrali z niesamowitą determinacją, zaangażowaniem, nie odstawiali nogi, ale przede wszystkim wspierali się na boisku, jak i poza nim. To był prawdziwy zespół, który wiedział, co chce osiągnąć! Każdy dołożył niezwykle ważną cegiełkę do końcowego sukcesu. W pełni zasłużyli na tytuł Mistrzów Augustowa. Jestem z nich bardzo dumny! Cała społeczność II LO w Augustowie może być z nich dumna!” – ocenił swoich podopiecznych opiekun zespołu, pan Tomasz Choroszewski. 

W końcowej klasyfikacji Wielkiego Turnieju Sportowego Szkół Średnich z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę nasze liceum zajęło trzecie miejsce, za I LO w Augustowie oraz Augustowskim Centrum Edukacyjnym. Złożyła się na to suma punktów za miejsca zajęte przez nasze zespoły w poszczególnych konkurencjach (I miejsce piłkarzy – opiekun: p. Tomasz Choroszewski, III miejsce koszykarzy – opiekun: p. Zbigniew Ryniewicz i IV miejsce siatkarek – opiekun: p. Agnieszka Kuźma). 9 listopada 2018 roku w auli ACE uczestnicy turniejów zostali uhonorowani okolicznościowymi pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi wręczonymi przez Jarosława Szlaszyńskiego – Starostę Augustowskiego, Katarzynę Beatę Sturgulewską – Wicestarostę Augustowskiego i Bożennę Kondracką – Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.