Sztuka iluzji 

Czas pomyśleć inaczej, spojrzeć niestereotypowo i nieszablonowo na otaczający nas świat, zamyślić się nad jego iluzorycznością! MultiMedialny Projekt Literacki jest taką właśnie przestrzenią, która co roku, już od 15 lat (!), stwarza doskonałe warunki do twórczych poszukiwań, nie ogranicza, podpowiada, rozwija, prowokuje.  

Nieprzerwanie od 15 lat powiatowy konkurs artystyczny MultiMedialny Projekt Literacki przyciąga szczególnie uzdolnionych i niezwykle wrażliwych młodych ludzi. 8 czerwca 2018 roku odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie 15. jubileuszowa edycja. Trudno jest nam, organizatorkom, w to uwierzyć! Edycja tegoroczna, zatytułowana Wszystko jest iluzją (?) była inspirowana między innymi obrazami Giuseppe Arcimboldo – XVI-wiecznego malarza, twórcy ekscentrycznych portretów będących kompozycją elementów martwej natury, uważanego za pre-surrealistę, którego twórczość mocno oddziaływała m.in. na Salvadora Dali. Uczestnicy konkursu starali się wziąć pod uwagę odwieczne wątpliwości człowieka dotyczące tego, jak postrzegamy świat i samych siebie i je właśnie uczynić osią konstrukcyjną swojej pracy. Poszukując w tej edycji konkursu twórczego tworzywa, spróbowali odpowiedzieć na pytanie, czy zmysły, dzięki którym pozostajemy w kontakcie z rzeczywistością, pozwalają nam odkryć prawdę o niej, czy też tę prawdę zakłamują.

Jury w ocenie prac brało pod uwagę przede wszystkim zgodność prezentacji z tematem tegorocznej edycji, walory tekstów literackich, walory artystyczne zamieszczonych zdjęć, jak również pracę włożoną w obróbkę fotografii oraz w stworzenie lub dobór tekstów literackich. Kryteria oceny dostosowane są ściśle do charakteru konkursowych prac, które mogą być zarówno prezentacjami w programie PowerPoint® lub PREZI®, jak również filmami, video clipami, czy animacjami, a w tym roku nawet ilustrowanymi autorskimi grafikami słuchowiskami! Uczestnicy wykazali się ogromnym potencjałem na płaszczyźnie tekstów literackich, fotografii, grafiki, jak również w sferze umiejętności technicznych w posługiwaniu się programami do przetwarzania grafiki i tworzenia filmów i animacji.

Członkami jury byli - pani Maria Kisielewska – nauczycielka wiedzy o kulturze oraz lektoratu języka łacińskiego i kultury antycznej oraz nasi goście specjalni tegorocznej edycji - pani Janina Osewska - poetka, autorka wielu tomików poetyckich, w tym nominowanego w tym roku do Ogólnopolskiej Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego tomu „Niebieska chwila” oraz utalentowany twórca młodego pokolenia - autor muzyki, animacji, filmów, obrazów olejnych, grafik - pan Mateusz Gudel.

Nasze podziękowania kierujemy przede wszystkim do Pani Dyrektor Barbary Koronkiewicz, Rady Rodziców naszego Liceum, Starostwa Powiatowego w Augustowie, pani Marty Jackiewicz, uczestników i opiekunów prac oraz uczniów naszej szkoły – klasy IIB, klasy IIC oraz klasy IID oraz Szymona Ewko i Michała Wasilewskiego z klasy IB. To wszystko mogło się wydarzyć dzięki Wam i nie jest to iluzja!

A oto wyniki 15. jubileuszowej edycji MultiMedialnego Projektu Literackiego 2018:

I miejsce

Iluzja bratniej duszy – Maja Bielawska

(opiekun: pani Ewa Rowińska)

Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie

II miejsce

Iluzja a człowiek - Kinga Rybakowicz oraz Miłosz Sadowski

(opiekun: pani Marzanna Markowska)

Gimnazjum Nr 4 w Augustowie

III miejsce

Iluzja - Kaja Łowczyńska oraz Gabriela Dec

(opiekun: pani Dorota Prokop)

II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie

Wyróżnienia

1. Wszystko jest iluzją - Katarzyna Sidorowicz oraz Agnieszka Rowińska

(opiekun: pani Monika Ślużyńska – Kowalewska)

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Nowince

2. W cieniu złudzenia - Milena Łosińska

(opiekun: pani Anna Skowrońska)

Szkoła Podstawowa w Bargłowie Kościelnym

3. Wszystko jest iluzją - Katarzyna Zaniewska oraz Karol Sołtys

(opiekun: pani Marzanna Markowska)

Gimnazjum Nr 4 w Augustowie

4. Wszystko jest iluzją - Sara Ruggiero, zdjęcia: Jakub Klepacki

(opiekun: pani Dorota Sikora)

Augustowskie Centrum Edukacyjne

 smartslider3[47]

Fotografie: Ewelina Dadura

Organizatorki konkursu:

Ewa Jakubowicz

Dorota Prokop